Zwiedzanie Sewilli (Głowacka Oliwia)

Pierwsza rzeczą jaką zobaczyliśmy w Sewilli była Plaza de España. To kompleks architektoniczny znajdujący się w parku Marii Luizy. Zaprojektował go architekt Aníbal González. Został zbudowany w latach 1914-1929 jako jedna z głównych konstrukcji Wystawy Iberoamerykańskiej z 1929 roku. Jest to największy budynek ze wszystkich, które powstały w mieście w XX wieku. Na środku stoi piękna fontanna.

Widzieliśmy tez piękną nowoczesną architekturę mianowicie Metropol Parasol znany również jako Setas de Sevilla to konstrukcja w formie drewniano-betonowej pergoli położona na centralnym placu Plaza de la Encarnación. Ma wymiary 150 metrów długości, 70 metrów szerokości i przybliżoną wysokość 26 metrów. W jego bazie znajduje się tradycyjny targ i restauracje na parterze, plac pokazowy i muzeum archeologiczne Antiquarium. Całość wieńczy taras i punkt widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na starą część miasta.

W pewną niedzielę byliśmy zwiedzać Alkazar. Jest to pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Rozbudowany w latach 1350-69 przez Piotra I Okrutnego w stylu mudéjar. Późniejsi królowie kontynuowali rozbudowę, przystosowując rezydencję do własnych potrzeb. Tutaj podejmowano decyzje o wysłaniu ekspedycji, m.in. Ferdynanda Magellana, tutaj Krzysztof Kolumb został przyjęty przez Izabelę Kastylijską i Ferdynanda Aragońskiego po podróży do Ameryki. Budowla zawiera wiele sal, patios i ogrodów pałacowych.

Następnym ciekawy miejscem które zwiedzieliśmy jest Katedra Najświętszej Marii Panny. Jest ona umiejscowiona w takim miejscu, że często obok niej przechodziliśmy i widzieliśmy ją z zewnątrz, ale mieliśmy okazję zwiedzieć ją od środka i dowiedzieć się czegoś o niej A mianowicie że to gotycka katedra, powstała w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie. Również w tej Katedrze zostały pochowane szczątki Krzysztofa Kolumba.

Następnym miejscem które zwiedziliśmy było Torre del Oro, Jest to dwunastokątna strażnica wojskowa. Został wzniesiony przez kalifat Almohadów w celu kontrolowania dostępu do Sewilli przez rzekę Gwadalkiwir.

Zwiedzaliśmy również La Casa de Pilatos (Dom Piłata), będącym andaluzyjski pałacem, który służy jako stała rezydencja książąt Medinaceli. Jest to przykład włoskiego renesansowego budynku z elementami i dekoracjami w stylu mudejar. Uważany jest za pierwowzór andaluzyjskiego pałacu.

Jako że wszyscy wiemy, że Hiszpania słynie z walk byków, odwiedziliśmy również Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballeŕia – arena walki z bykiem w Sewilli, najstarsza w Hiszpanii. Najbardziej znana imprezą tutaj organizowaną jest Feria de Abril, festiwal walk byków organizowany dwa tygodnie po Wielkanocy.