Zwiedzanie Sewilli

Sewilla to miasto bardzo bogate w kulturę. Nasza grupa przekonała się o tym zwiedzając wiele ważnych oraz ciekawych miejsc, które zapisały się w hiszpańskiej historii. Jednymi z nich były Alkazar oraz Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli.

Alkazar to kompleks pałacowy, którego historia sięga XI wieku. Z początku był siedzibą władców arabskich, dopiero później został przejęty i przebudowany przez chrześcijańskich możnych. Po dziś dzień na górnym piętrze ma swoją siedzibę hiszpańska rodzina królewska, co czyni Alkazar najdłużej funkcjonującą królewską rezydencją na świecie. Niestety nie można jednoznacznie określić stylu architektonicznego tej budowli, ponieważ na przestrzeni wojen zamek był często zdobywany, a jego wnętrze było wiele razy przebudowywane przez nowych właścicieli, co sprawiło, że nie zostało w nim praktycznie nic z czasów arabskich. Jednakże sam pałac wywarł na mnie ogromne wrażenie. Na uwagę zasługują bogate zdobienia i liczne zdobienia, ogromne sale z pięknymi obrazami oraz malownicze i różnorodne ogrody, które stanowią główną atrakcję Alkazaru. Moim zdaniem najważniejszymi miejscami, które my podczas tej wycieczki zobaczyliśmy, i które naprawdę warto odwiedzić w przyszłości są klimatyczne Łaźnie pod Pałacem Gotyckim, jedno z najlepiej zdobionych pomieszczeń czyli Sala Ambasadora oraz niedawno odkryty Dziedziniec Dziewic. Warto dodać, że Alkazar został wraz z Katedrą w 1987 roku dodany do światowej listy dziedzictwa UNESCO oraz był tam kręcony serial Gra o Tron oraz film Królestwo Niebieskie.

Następnym wspaniałym miejscem jakie zwiedziliśmy była XIII wieczna Katedra, znajdująca się obok Alkazaru. Na początku weszliśmy na bardzo wysoką więżę Giraldę, która jest jednym z głównych miejsc widokowych w Sewilli. Widoki były niesamowite, udało mi się nawet zrobić kilka bardzo dobrych zdjęć z góry. Warto wspomnieć, że katedra była wcześniej meczetem, jednak została ona przebudowana w 1401r., a pracę nad jej przebudową trwały ponad 100 lat. Na uwagę zasługują bardzo bogate zdobienia oraz malowidła, które się tam znajdowały.

Podsumowując uważam, że Alkazar oraz świątynia, które widziałem to niezwykle piękne miejsca. Mogę z czystym sumieniem polecić odwiedzenie ich przyszłym grupom przyjeżdzającym do Sewilli. Spędzony tam czas to niezapomniane chwile do końca życia.

                                                                                                                                                                                                                                    Kamil Tomczak