Praktyka

Tego wyjątkowego dnia, 27 stycznia 2020 roku po raz pierwszy MY, geodeci Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu rozpoczęliśmy nowy etap historii naszej szkoły! Sześciu wybrańców udało się na praktyki. Były one wyjątkowe, gdyż odbyły się w oddalonej o 2 740 km od ZST, hiszpańskiej Grenadzie.
Przez dwa tygodnie chodziliśmy pewnym krokiem do biura, gdzie trwała nasza walka. Czekały tam na nas przygotowane komputery z wgranym programem Autodesk Civil 3D, na którym pracowaliśmy przez ten czas. Szkolenie prowadził przemiły Hiszpan z firmy geodezyjnej 2DT (Delineación, Diseño y Topografía). Prowadził zajęcia w języku hiszpańskim, ale program na którym pracowaliśmy, był w języku angielskim. W ten sposób mogliśmy udoskonalić nie tylko wiedzę z dziedziny geodezji, ale także oba języki. W razie potrzeby zawsze mogliśmy się zwrócić po pomoc do pana Postrzecha, mimo że dla niego to także było nowe doświadczenie.
Podczas praktyk skupiliśmy na topografii, czyli tworzeniu map w wyżej wymienionym programie. W szczególności zajęliśmy się nakładaniem różnorodnych szczegółów terenowych na mapy. Nie były to zwykłe mapy, gdyż nasze projekty mogliśmy zobaczyć w 3D, dzięki uwzględnieniu nie tylko współrzędnych płaskich X, Y, ale również wysokości danych punktów. W trakcie zajęć dowiedzieliśmy się także różnych ciekawostek. Jedną z nich była możliwość sprawdzenie drogi płynięcia „kropli wody”. Innym razem tworzyliśmy własne plany drogi, w których mogliśmy wybierać materiały z jakich tworzone są poszczególne jej warstwy. Tak wyglądała nasza praca przez całe dwa tygodnie, od godziny 8.30 do 14.30 (z krótka dziesięcio-minutową przerwą).
Jako iż nasza praca nie polega tylko na siedzeniu w biurze, 31 stycznia wyszliśmy w teren do pobliskiego parku wykonać pomiary terenowe. Pracowaliśmy na urządzeniu GPS z hiszpańskim oprogramowaniem (kolejny sprawdzian naszych umiejętności językowych). W trakcie pomiarów poznaliśmy wiele aspektów pracy geodety w Hiszpanii. Na następnych zajęciach opracowywaliśmy pomierzone przez nas dane. W ostatni dzień praktyk otrzymaliśmy certyfikaty, potwierdzające umiejętności zdobyte podczas naszego pobytu w słonecznej Hiszpanii.

Zuzanna Ścibura