Uczestnicy

Natalia Cichaczewska
Hej! Nazywam się Natalia Cichaczewska, jestem uczennicą klasy 3EG w Zespole Szkół Technicznych w Bytomiu. Interesuję się sportem, głównie piłką nożną, poza sportem zajmuję się także wizażem.
Weronika Pieczka
Hola! Nazywam się Weronika Pieczka. Jestem uczennicą trzeciej klasy geodezyjnej w Zespole Szkół Technicznych w Bytomiu. Interesuję się głównie motoryzacją i fotografią.
Tomasz Tomicki
Nazywam się Tomasz Tomicki i jestem uczniem Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu. Obecnie jestem w 3-ciej klasie geodezyjnej. Interesuję się w głównej mierze grami komputerowymi, muzyką i gastronomią, lecz ostatnimi czasy bardzo zainteresowała mnie też astronomia i filozofia. Na pierwszy rzut oka wydaję się być zamknięty w sobie, lecz staram się być uprzejmy i przyjacielski.
Bartosz Latos
Buongiorno! Mi chiamo Bartosz Latos, jestem uczniem klasy 3EG w Zespole Szkół Technicznych w Bytomiu. Interesuję się historią II wojny światowej oraz sklejam okręty, czołgi i artylerie samobieżne. Lubię czasem pobawić się w szlifowanie kamieni w kształt serca, lubię też chodzić na spacery oraz jeździć na rowerze.
Zuzanna Ścibura
Nazywam się Zuzanna Ścibura, aktualnie jestem uczennicą klasy 3eg w Zespole Szkół Technicznych w Bytomiu. Interesuje się sztuką i architekturą (ze szkicownikiem się nie rozstaję) oraz kulturą Azji Wschodniej.
Natalia Troczyńska
Nazywam się Natalia Troczyńska i jestem uczennicą trzeciej klasy o profilu geodezyjnym jednej z bytomskich szkół technicznych. Interesuję się poezją romantyczną i współczesną. W wolnym czasie uwielbiam pisać własne wiersze co bardzo mnie uspokaja i relaksuje. Od dziecka jestem miłośniczką mody. Uwielbiam szkicować projekty ubrań, jak i również poznawać nowe trendy panujące we współczesnej modzie.

Artykuły

Dobry czas po nowym roku, po niecałych czterech tygodniach, wyjechaliśmy na tak bardzo oczekiwane staże. Naszą podróż rozpoczęliśmy 26 stycznia 2020 roku w niedzielę, o godzinie 03:45. Zebraliśmy się w grupie 6 Geodetów pod naszą szkołą. Obecny też był nasz opiekun, pan Grzegorz Postrzech, jadący z nami. Chwilę po 03.50, wyruszyliśmy minibusem na katowickie lotnisko w Pyrzowicach. Podróż trwała około godziny, tak więc o 04:30 byliśmy pod lotniskiem. Następnie szybkie ogłoszenia, ostatnie sprawy organizacyjne takie jak odebranie swych biletów oraz ważenie walizek i ruszyliśmy odprawić swoje bagaże. […]

Bartosz Latos

Zakwaterowanie i wyżywienie

Zakwaterowanie w Grenadzie: Jedną z najważniejszych kwestii każdego wyjazdu jest zakwaterowanie, każdy od czasu do czasu musi mieć miejsce do spania, wykąpania się, czy zjedzenia własnoręcznie przygotowanego pysznego śniadania, gdyż jak dobrze wiadomo, zaspany, głodny i brudny pracownik/uczeń niezbyt dobrze wpływa na prezentację firmy, a w tym wypadku szkoły. I tutaj właśnie z pomocną dłonią przychodzi M.E.P. Europrojects Granada, który uprzejmie zaoferował do naszej dyspozycji apartament, Edificio Zafiro na ulicy Profesor Augustín Escribano, n ͦ5 1ͦ A1.Był to bardzo duży, ładny i zadbany apartament […]

Tomasz Tomicki

W czasie naszego pobytu w Grenadzie mieliśmy okazję zasmakować hiszpańskiej kuchni. Jak zapewne można się spodziewać różni się ona od Polskiej diametralnie. Dużo tu ryżów, ryb, owoców morza oraz dziwnych i niespotykanych połączeń smakowych, patrząc na to okiem przeciętnego Polaka. Podczas praktyk zagwarantowane mieliśmy obiady oraz kolacje, śniadania trzeba było sobie robić samemu, tak więc mniej więcej dwa razy w tygodniu trzeba było się udać do pobliskiego marketu by kupić jakieś jedzenie. Najczęściej były to bułki bądź płatki. Po tym o 15:00 obiad. […]

Tomasz Tomicki

Tego wyjątkowego dnia, 27 stycznia 2020 roku po raz pierwszy MY, geodeci Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu rozpoczęliśmy nowy etap historii naszej szkoły! Sześciu wybrańców udało się na praktyki. Były one wyjątkowe, gdyż odbyły się w oddalonej o 2 740 km od ZST, hiszpańskiej Grenadzie. Przez dwa tygodnie chodziliśmy pewnym krokiem do biura, gdzie trwała nasza walka. Czekały tam na nas przygotowane komputery z wgranym programem Autodesk Civil 3D, na którym pracowaliśmy przez ten czas. Szkolenie prowadził przemiły Hiszpan z firmy geodezyjnej 2DT (Delineación, Diseño y Topografía). […]

Zuzanna Ścibura

W dniu 06.02.2020 roku odbyła się wycieczka geodetów z Zespołu Szkół Technicznych w Bytomiu do Alhambry. Nasza wycieczka zaczęła się po naszych praktykach i musieliśmy się przejść kawałek do centrum na autobus jadący do Alhambry. Autobusem jechaliśmy około 15 minut. Pierwszym punktem naszej wycieczki była rezydencja letnia z ogrodami oraz z samych ogrodów znajdujących się na całym wzgórzu. Znajdowały się tam drzewa, na których rosły pomarańcze oraz wysokie choinki, które ukazywały klimat tego miejsca. […]

Weronika Pieczka

Hiszpańska Grenada stała się naszym nowym domem na czas trwania praktyk. Sądzę, że nikt z naszej grupy nie mógł lepiej wymarzyć sobie tego wiecznie słonecznego miejsca tętniącego pozytywną energią. Po codziennych zajęciach mieliśmy trochę czasu wolnego, co pozwoliło nam na poznanie okolicy i kultury panującej w Hiszpanii. Każdy z nas wykorzystywał ten czas na własny sposób. Jedni spacerowali urokliwymi uliczkami andaluzyjskiego miasta, inni zaś woleli samotne spacery po mieście w poszukiwaniu ciekawych zabytków. […]

Natalia Troczyńska

Gdybyśmy mieli wybrać jedno z najpiękniej położonych miast w Europie to na pewno andaluzyjska Ronda była by wysoko. To liczące mniej niż 40 tysięcy mieszkańców miasto powstało na wysokości niemal 700 metrów, a nową i starą część oddziela wysoki na ponad 100 metrów wąwóz El Tajo. Miasto przez kilka wieków znajdowało się pod rządami Arabów. Z tego okresu zachowało się kilka unikalnych zabytków i konstrukcji. Ronda znana jest też z ważnych rodów uczestniczących w korridzie, czyli w walkach byków. To właśnie tutaj powstały aktualne zasady tych zawodów.[…]

Natalia Cichaczewska

Kiedy nadszedł dzień wyjazdu (08.02.2020) wszyscy czuliśmy pewien niedosyt. Każdy chciałby zostać jeszcze, chociaż tydzień dłużej. Mimo że to tylko dwa tygodnie, wszystkim się bardzo podobało w Grenadzie, najbardziej podobało nam się praktyki odbywane tu zarazem ludzie mieszkający tutaj. W sobotę o 09:00 rozpoczęliśmy podróż na lotnisko w Maladze. Jechaliśmy małym autokarem z grupą uczniów z Rumuni. O 11:09 dojechaliśmy na lotnisko. Musieliśmy trochę poczekać, bo wylot miał być planowo o 13:20. Około godziny 11:24 oddaliśmy bagaże. […]

Bartosz Latos

Galeria

Film

Natalia Cichaczewska
Miałam przyjemność wziąć udział w praktykach zagranicznych w słonecznej, hiszpańskiej Granadzie. Dzięki tym praktykom poznałam geodezję z innej strony ale także nabrałam doświadczenia w pracy. Poznałam hiszpańską kulturę jak i również kuchnię, która zaskakiwała codziennie. Niestety nasze praktyki dobiegają końca, ale rzeczy, których się tu nauczyłam posłużą mi na całe życie. Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w takim projekcie i na pewno zapamiętam ten czas na długo.
Weronika Pieczka
Niestety czas moich dwu-tygodniowych praktyk się kończy. Miejsce naszych zajęć znajdowało się około 10 minut od naszego miejsca zamieszkania. Zawsze chodziłam tam z wielką przyjemnością i chęcią by nauczyć się czegoś nowego. Praktyki pokazały mi jak wygląda dokładniej praca geodety i również zobaczyć jak geodeci pracują w Hiszpanii. Na pewno będę bardzo dobrze wspominać czas spędzony w hiszpańskiej Grenadzie.
Tomasz Tomicki
Z ręką na sercu mogę uznać ten projekt za udany w stu procentach, dzięki niemu mogłem się nauczyć wielu przydatnych rzeczy związanych z geodezją takich jak praca na nowoczesnym sprzęcie typu GPS i programie geodezyjnym AutoCAD Civil 3D oraz miałem możliwość wglądu jak faktycznie wygląda praca geodety. Dzięki projektowi poznałem też część kultury hiszpańskiej oraz zwiedziłem zabytki tam występujące. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem wziąć udział w tym projekcie.
Bartosz Latos
Uważam, że praktyki, które odbyłem w Hiszpanii mogę uznać za ciekawe doświadczenie, które pomogło mi poszerzyć swoją wiedzę z zakresu geodezji. Wyjazd ten umożliwił mi poznanie nowego programu - AutoCAD Civil 3D, oraz posługiwanie się nowoczesnym sprzętem mierniczym. Wyjazd do Hiszpanii pozwolił mi również polepszyć swoje umiejętności posługiwania się językiem hiszpańskim oraz angielskim.
Zuzanna Ścibura
Odbywam praktyki w hiszpańskiej Andaluzji, w Grenadzie. Dokładniej rzecz ujmując jest to szkolenie z obsługi programu komputerowego Autodesk Civil 3D. Pracownia, w której prowadzone są zajęcia, znajduje się blisko naszego miejsca zamieszkania (ok 10 minut spacerkiem). Każdy z nas ma możliwość pracy na osobnym laptopie. Podczas zajęć poznaliśmy wiele interesujących i przydatnych funkcji programu. Umiejętności nabyte w tym czasie przydadzą nam się w przyszłej pracy w zawodzie geodety i nie tylko. Moim zdaniem to doświadczenie było pewnego rodzaju wyzwaniem. Musieliśmy pojąć nie tylko nowe zagadnienia, ale także pokonać wiele własnych słabości. Nie można pominąć faktu, że mieliśmy możliwość poznania hiszpańskiej kultury oraz poznania jak wgląda praca geodety w tym słonecznym kraju.
Natalia Troczyńska
Wyjazd na praktyki był jedną z najlepszych przygód w moim życiu. Nabyłam wiele nowego doświadczenia w zawodzie geodety oraz pogłębiłam swoją wiedzę. Poznałam bliżej hiszpańską kulturę i zwiedziłam urokliwe miejsca. Cieszę się że mogłam wziąć udział w tym projekcie. Wspomnienia z wyjazdu pozostaną w mojej pamięci na zawsze.